Offline mysql ve php server.

Php ve mysql de kendini geliştirmek isteyenler yada başlangıç yapmak isteyenler yada en azından benim gibi offline olarak joomla,wordpress gibi sistemleri test etmek isteyenler bu başlık sizin için.

Offline php kullanmak çok kolay. iis kurmaktan bile daha kolay 😀 baby web server vardı 200 kb kadar bi zamanlar kullanırdık. o sadece php dosyalarını kullanırdı, veritabanı olarakda acces kullanabilirsiniz sadece onunla. ama mysql kullanmak isterseniz tabiki boyutlar büyüyor. Gözünü sevdiğim açık kaynak programcılarının harika programı XAMPP işimizi eksiksiz görüyor. Hatta offline olarak kendi localhostunuzda ftp,mail bile kullanabilirsiniz.

bu adresten indirebilirsiniz. programı indirip kurduğunuzda Mysql 5.1.33,phpMyAdmin 3.1.3.1 ile gelen apache server bilgisayarınıza kurulmuş olur. Programda isterseniz her açılışta bir windows servisi gibi apache web serveri ve mysqli başlatabilirsiniz. ayarlar size kalmış.

aslında hiç bir ayarla oynamaya gerek yok bilmeyenler için. program XAMPP Control Panel’i açıp servleri Start lara tuşlayıp başlattığınızda browserinizde http://localhost yazdığınzda programı kurduğunuz klasör içindeki “htdocs” klasörü içindeki index açılır. örneğin wordpress’i indirip htdocs/wp diye bir klasöre tüm dosyalarınızı attığınızda http://localhost/wp  adresinden offline wpnin keyfine varabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s