türkiye de bir hadron çarpıştırıcısı mı yapılacak? hem de toki mi yapacak!

ben bu haberi sıkma haber kategorisine koyardım ama gerçektende gerçek bir haber. ileride görecez doğruluğunu tabi. daha gsnin seyrantepe stadını yaptıramayan toki bunu mu yaptıracak??

hadron: atomaltı parçacık
hadron cern

İstanbul’da dar gelirlilere 100 TL taksitle konut satan TOKİ, CERN’in Türkiye’deki benzerini de inşa edecek. Proton Hızlandırıcı Tesisi, 2 yıl içinde faaliyete geçirilecek. Tesis ile halen tamamen ithal edilen, kanser ve kalp hastalıkları olmak üzere birçok hastalığın teşhisinde kullanılan izotoplar, artık yurtiçinden karşılanacak

Toplu Konut İdaresi (TOKİ), İstanbul Kayabaşı’ndaki konutları dar gelirlilere yönelik aylık 100 lira taksitle satışa sunarken, evrenin oluşumunun sırları aydınlatmaya çalışan CERN’in benzerinin Türkiye’deki inşaatını da üstleneceğini duyurdu. TOKİ İstanbul Uygulama Daire Başkanlığı İdari Mali İşler Şube Müdürü Şükrü Sansür, Kayabaşı projesinde daha önce birinci etapta, kamusal taleplerle birlikte 10 bin konutu sahiplendirdiklerini, bugün ikinci etapla ise 7 bin 588 konutu satışa çıkardıklarını söyledi. Bu konutların 504 adedini yoksul gruba, 5 bin 275 adedini alt gelir grubuna ayırdıklarını, bin 809 adedini de sosyal konutların oluşturduğunu ifade eden Sansür, yoksul grubuna ayrılan brüt 47.65 metrekare 1+1 konutların 100 lira taksitle satılacağını söyledi.

Eylül’de teklifleri alacak

Türkiye’de, İsviçre‘deki Avrupa Nükleer Araştırmalar Merkezi‘nde (CERN) yürütülen bilimsel araştırmaların benzerlerinin gerçekleştirileceği Proton Hızlandırıcı Tesisi’nin inşaatını da TOKİ yapacak. TOKİ, Türkiye Atom Enerjisi Kurumu’nun (TAEK) kuracağı “Proton Hızlandırıcı Tesisi” nin inşaatı için, 18 TAEK’e bağlı Sarayköy Nükleer Araştırma ve Eğitim Merkezi’nde (SANAEM) gerçekleşecek Proton Hızlandırıcı Tesisi’nin 2 yıl içinde faaliyete geçirilmesi öngörülüyor.

Tesisin faaliyete geçirilmesi ile halen tamamen ithal edilen, kanser ve kalp hastalıkları olmak üzere birçok hastalığın teşhisinde kullanılan izotoplar, artık yurt içinden karşılanacak. Proton Hızlandırma Tesisi’nde CERN’dekine benzer araştırmalar da yapılacak. TAEK’in TOKİ ile geçen yıl sonunda imzaladığı protokol çerçevesinde, inşaat ihalesini TOKİ’nin yapacağı tesis, yaklaşık 3 bin metrekare kapalı alana sahip olacak ve bodrum, zemin ve 1. kat olmak üzere 3 kattan oluşacak. Tesiste, atık odası, siklotron odası, teknik odalar, araştırma odaları, laboratuvarlar olacak.

Bu yıl temeli atılması planlanan ve Türkiye’de bir ilk niteliğindeki TAEK Proton Hızlandırıcısı Tesisi’ndeki hızlandırıcı, en yeni teknolojiye sahip olacak. Tesis, türünün dünyadaki ilk örneği olan bir hızlandırıcı sistemine sahip bulunacak.

kaynak

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s