Bilim’de görülmesi pek muhtemel bir sahtekarlık

Hele gene modern bilimde, her bilim dalı daha da uçlaşmışken hiç kimse ulaştığı bir bilgiyi deneyi tekrar denemeden, doğruluğu hakkında şüphe duymadan kullanıyor. Staj yaptığım laboratuarda da bunu çok iyi gözlemlemiştim.

İşte örnek bir olay haberi Der Spiegel vermiş, uyuz olduğum bi alman dergisi ama neyse. Aslında bu büyük bi iddia ve bende mişli muşlu anlatmak istemiyorum.

Almanyada bonn üniversitesi varmış, oradaki tıp uzmanları yaptıkları deneyin sonuçlarını değiştirmiş. Bir takım genetik mutasyonların epilepsiyi tetiklediği yönünde bir sonuç bulmak için deneklerden alınan örnekleri değiştirmişler. – genetik mutasyonlar epilepsiye sebep olsa, böyle bir kanı olsa bile bunu yalan bir deneyle ispatlamak ahlaksızlıktır-

Sonra bu makaleyi yayınlamış vatandaş. 2003 yılında Nature Genetics adlı -adını duyduğum , okumadığım, önyargı olarak – sevmediğim bir dergide yayınlamış. Çok itibar gören bir dergi. Demek ki denetim yapmıyorlarmış… Daha sonra bu yazıdan alınan bilgiler tam 180 farklı makalede kullanılmış. Olayın sahte olduğunu da denekleri yıllar sonra tekrar bir deneye tabi tutan enstitü müdürü farketmiş…miş miş.

Şimdi bizim ülkedeki en popüler bilim dergisinde bu haber nasıl çıktı merak ediyorum. Bizim bilimsel dergiyi bilim adamları değil çevirmenler yazıyor..

Bilim’de görülmesi pek muhtemel bir sahtekarlık” üzerine bir yorum

  1. Denetimi yapılmayan bir bilim yazısı makale’den öte gidemez.
    Ancak verileri ve araştırmayı doğrulayarak başka makalelerde kullanmak yanlış’in yanlışı olsa gerek…guzel bir yazi olmus, basarilar…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s