sen, bugün kendine bi iyilik yapmak istiyosan..

zarardan kaçmak -her zaman ve her konuda- iyilik yapmaya çalışmaktan daha karlıdır. yapacağın en karlı iyilik seni zarara götüren şeylerden uzaklaşmandır. hatta namaz kılmaya başlamaktansa, haram içki içme alışkanlığı varsa onu bırakmalı; daha sonra namaza başlamalı. bu şekilde gidersek herkes kendine göre düşünerek hayatına yön verebilir.

iyilik ve kötülük tamamen kişilere göre değişir. her kafanın farklı bir iyilik kötülük anlayışı olacaktır. iyiyi arama olgusuna ahlak denir. peki bu ahlak neyle belirlenecek? arkadaş grubunuza bakın, onların koyduğu yaşam çizgisine göre şekillenirsiniz, çok dikkatli olmak gerekir. bu dünyada hatta bu koskaca uçsuz bucaksız kainatta tüm varlığınızla yaptıklarınızdan bir tek siz sorumlu olacaksınız. dolayısıyla yaptıklarınıza hakim olmaya çalışın. hiç bir arkadaş bir adamı hapishaneden, hastaneden, tımarhaneden kurtaramaz. yok canım biraz abarttın diyosanız sorarım size ne kazandınız, ne kaybettiniz. en sonunda toprak altından kimseyi 7 milyar insan dahi kurtaramaz.

mevzuya ortasından daldım ve biraz katı bi dil oldu. ileride bu konulara tekrar girecem… paragrafta sorular var, kaldılar değil mi 😀

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s