teknolojik atılımda apple’in yeri

daha kişisel bilgisayar kavramı ortalarda yokken apple olaya el atmış ve de piyasada çok iyi yer tutmuştu. apple’in rakipleri tek bir grup olmadığı için onlara diğerleri diyelim. bu arada diğerleri de çözümler üretiyorlardı. net bir ayrım henüz yokken microsoft windows başarılı sürümlerle çıkmaya başlayınca 80-90′ lı yıllar arasında apple’in farklılığı ortaya çıktı ve diğerlerinden bağımsız şeyler üretme peşindeydi. 90-95 yılları arasında çok net bir imac ve pc farklılğı vardı. pc bilenler mac bilmez, mac bilenler pc bilmez bir hale geliyordu. bunun yanında bilgisayarı matematiksel işlem makinası olarak kullanan çevreler (yazılımcılar,üniversiteler) büyük yüzdeyle pc kullanıyordu. 95’den bu yana ise imaclerin yeri iyice belli olmuş durumda. yine diğerlerinden bağımsız ve farklı olan apple’in bilgisayarlarını tasarımcılar,grafikerler daha çok kullanmakta. fiyatları da daha pahalı. toplama parça gibi bir imkan yok. yazılım çeşitliliği sınırlı. zaten diğerleri yeterince karışık durumda. 2007’de apple cep telefonu çıkardı. iphone aslında çok da gelişmiş ve farklı bişi değildi ama diğerlerinin yapmadığı şekilde bütünlük içerisindeydi, tarzı belliydi. 30 çeşit apple cep telefonu yoktu çünkü. aslında apple’in dar vizyonu avantajlı olmuştu. iphone bir referans oldu diğerlerine. herkes iphonu geçmeye çalıştı. iphone bir sene içinde geçildi ama hala yeni çıkmış diğerlerinin en iyi modelleri kadar başarılı ilk çıkan iphone. diğerleri rekabete kendilerini fazlaca kaptırdıkları için bütünlükten uzaklar. gelecekte artık herkesin bildiği şey android ve ios ların sadece tutulacağı.

bu arada ipad çıktı. tablet bilgisayar yani “pad” 2000lerden beri vardı ama kimse bu kadar önem vermiyordu. dokunmatiğin, kapasitif ekranların gelişmesiyle padler önemli oldu. aslında ipad fırsatı değerlendirememiş, geç kalmış bir ürün ayrıca çok pahalı. ipad dede ios var. hatta ipod’da da. artık apple’in ios u kullanan ürünlerine ithing deniyor. apple kendi içerisinde bir evrenselliğe sahip. hala farklı ve dar.

android ise tamamen açık ve profosyonellik gerektiren kullanımı var. en iyi performans en çok kullanmayı bilmekle alınıyor. her iki platformda yaygınlıklarından bir şey eksiltmiyor çünkü kullanıcılar da ikiye ayrılıyor zaten: 1. aldığı ürünü beyenen, kullandığı kadarından fazlasını aramayanlar 2. ürünü modifiye etmek pahasına da olsa en yüksek verimle kullanmak isteyenler.
1. tüketiciler gözlerine en güzel gelen, toplumdan en çok beyeni alan ürünü fiyatına pek bakmadan alırlar.
2. tüketiciler ürünü almadan kullanma klavuzunu okurlar, incelemeleri okurlar, kendi fikirlerine sahiptirler. dolayısıyla en uygun f/p ürünleri tercih ederler.

aslında apple’in başarısının en büyük nedeni 1. tüketicilere var olan en uygun ürünleri üretmesi. dolayısıyla %50 1. tüketiciler olsa , apple piyasanın %50 sini alabilir. ama gelecekte ne olacağı belli olmaz. yeni bir marka sadece bir iki modelle piyasaya çıkıp 1. tüketicileri kandırabilir..

teknolojik atılımda apple’in yeri” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s